? ? Бочваров од АнтиарТ: Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање

You must need to login..!

Опис

На YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот „АнтиарТ“ е објавен нов сингл и видео запис.

Песната се вика „Облаци“ и е авторско дело на бендот. За аудио делот се погрижи Нино Спиркоски. Видеото е изработено од режисерот Томи Акимовски (leletomi) и поради тековните забрани наметнати од КОВИД-19, содржи видео материјал снимен изминативе години, како и позајмени видеа.

Бендот е составен од 5 члена: Леана Таќи (вокал), Никола Бочваров (бас гитара), Давид Матевски (гитара), Петар Лукиќ (клавијатури) и Александар Ванчовски – Џигер (тапани).

-За нас уметниците денот е ист, само што фалат оние вечерни свирки. Во суштина нашата работа се сведува на компонирање, па потоа проби. Таа рутина не е сменета, напротив дури и повеќе работиме од претходно. Нашата музика жанровски е неинструментален џез фјужн. Мислам дека во Македонија има доволно публика, но имаме криза малку за внимание од постарата публика, изјави за Утрински брифинг, композиторот и басист, Никола Бочваров.

Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање. Така е направена и „Облаци“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × one =