Босилков: Политички игри околу независните листи и кандидати за градоначалници

You must need to login..!

Опис

Има незадоволство кое што се шири и се менува разбирањето на политиката и како таа треба да се води. Ова со независните листи мислам дека е дојдено до ниво на феномен и гледаме како дискурсивно се кооптира од партиите,изјави за Утрински брифинг професорот Иво Босилков од Американскиот универзитет во Скопје.

Тоа звучи и инспиративно и партиите пробуваат да се шлепаат на тој воз. Тоа е манипилативно и е начин на кој што функционираат партии и зошто им е потребен еден ваков друг модалитет на политичко делување, додаде Босилков.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen − fourteen =