Богојески: Мицкоски не смее да трепне без дозвола од Каракачанов, Москва преку нивната рожба Бугарија ни дава гол со пета, имаме сила да им помогнеме на Бугарите да се спасат од сопственото лудило

You must need to login..!

Опис

Не би сакал да критикувам во време кога луѓе даваат се од себе за да помогнат. Би сакал да повикам на подобра организираност и на обезбедување на дополнителен медицински персонал, изјави во Утрински брифинг лидерот на македонски концепт, Петар Богојески.

Богојески од Македонски концепт, кој и самиот беше позитивен на коронавирусот, бесплатно го нуди туристичкиот комплекс Шула Мина во Крушево да биде ковид центар.

-Објектот започнал да постои за време на Првата светска војна како кислородна бања за болни од туберколоза. Так ами дојде иодејката нешто што се користело за тааа намена повторно да се искористи. Ние толку можеме да направиме, тоа што го имаме како капацитет да го ставиме на располагање. Се слушнавме неколку пати со министерот Филипче. Искажа благодарност за понудата и се надевам дека доколку се најде соодветен начин за искористување и медицински персомнал тоа ќе биде искористено. Како што нагласи Филипче најголем проблем е недостатокот на медицински персонал во емјата и затоа се инсистира да се користат постојните болници, изјави Богојески, кој додаде дека за жал и овој хуман гест наиде на политизација и жали се што се прави за доброто на општеството се гледа низ призмата на политиката.

Соопштив неколку пати во медиумите дека има специјална акција. На почетокот се користеа медиумите кои се под капа на „Будимпешта“. Беа лиферувани низа дезинформации кои требаше да го покријат срамот на Мицкоски – а тоа е дека не смее да трепне, ни да помисли нешто околу бугарското прашење без тоа да му го дозволи Каракачанов. Се обидоа да ме замолчат. Јас жестоко реагирав и кажав дека никогаш нема да престанам да ја кажувам вистината. Кампањата против мене продолжи да ја спроведува Ангел Џамбаски и госпоѓата министерка за надворешни работи Екатерина Захариева кои не се воздржаа од лични напади и дисквалифијкации врз мене и наместо на еден конструктивен начин да дискутираме за конечното решение кое го промовираше Македонски концепт и како сите заеднички да го профолжиме процесот на проширување на ЕУ на Балакнот, тие одлучија да продолжат со лични дисквалификјации и министерката Захариева ме обвини дека сум бил нешто како Сталин и со возови да ги депортирам Бугарите од Македонија. Депортација може да смисли само мрачен мозок. Јас хумористично и одговорив дека се тоа е ок, ама немаме железница помеѓу Македонија и Бугарија и дека ќе треба да ги шверцам преку Србија, изјави Богојески.

-Мислам дека тие луѓе го изгубија разумот. Нивните полтрони овде во Македонија лаат како кучиња без аргумет за тоа што реално се случува. Но сакам да кажам нешто клучно – зошто Бугарија до сега нема јасно и гласно кажано што сака од нас со овој проблем. Тоа е затоа што се срамат од она што го бараат, а тоа е асимилација или геноцид врз Македонија и Македонците во 21 век под бајракот на ЕУ. Сега Бугарите се во небрано – асимилација во 21 век е скандалозно за ЕУ и тоа никога нема да добие поддршка во Унијата.

Целиот разговор со Петар Богојески, лидер на Македонски концепт, погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − 14 =