Богоев за УБ: Адреналинскиот парк ќе биде готов ова лето

You must need to login..!

Опис

Карпошани отсекогаш се ревносни, редовни и внимателни. Така беше и овој викенд. изјави за Утрински брифинг, градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев.

Деветнаесет идејни решенија за изгледот и содржините на новиот парк во Карпош стигнаа на конкурсот ,кој го објави Град Скопје минатиот месец. Мешовитата комисија од Град Скопје и Општина Карпош издвои 4 трудови како најкреативни, но ниеден не ја доби првата награда бидејќи во целост не ги исполниле зададените критериуми и програмските барања. Поради тоа, беа доделени две еднаквовредни втори и две еднаквовредни трети награди.
Паркот е едно од главните мои ветувања. Тоа е потегот од вештачката карпа во Карпош 4 до бунарите на реката Лепенец. Според проектот, покрај зеленило во паркот треба да има и други содржини како адреналински парк, игралиште за фудбал и одбојка на песок со монтажни трибини, парк со детски содржини, сквер и урбана опрема.

DCIM\100MEDIA\DJI_0059.JPG

Четирите наградени трудови се издвојуваат по одличните решенија за создавање на ново шеталиште на кејот во Карпош, градски шумски појаси во делови на паркот, цветни алеи, урбана опрема која одговара на просторниот контекст, како и отворени сцени и други програмски содржини. Согласно законските одредби, Општина Карпош и Град Скопје ќе пристапи кон изработка на основен проект за паркот во чиј процес планира да ги повика на учество и авторите на четирите наградени решенија, вели Богоев.

Новиот парк ќе се протега на површина од 60.000 метри квадратни, на просторот покрај кејот на реката Вардар во Карпош до сега беше депонија. Сега е целосно исчистен, потоа се влага во целосна реализација. Нов хумус, тревни површини, партерно уредување, терен за баскет, фитнес зона и слично, додаде Богоев.

Адреналинскиот парк сигурно ќе биде ова лето, за останите делови не сум сигурен. Битно е дека граѓаните на КАрпош и Скопје ќе добијат нови бели дробови, истакна Богоев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven − one =