Билјана Јанкуловска: Проекциите на оперите и балетите во „Синеплекс“ се наш проект за душа

You must need to login..!

Опис

Киното Синеплекс во Скопје одржува проекции на познати опери и балетски претстави. Ова е дел од програмата и со тоа ја збогатува културната понуда во градот.

Билјана Јанкуловска од маркетинг одделот на киното најави дека на 29 февруари ќе биде прикажана операта „Агрипина“ во изведба на Метрополитен операта во Њујорк. На 14 март, на програмата на „Синеплекс“ публиката ќе има можност да ја види операта „Летечкиот Холанѓанин“.

Од балетските претстави во „Синеплекс“, на 23 февруари ќе биде прикажана претставата „Лебедово езеро“ во изведба на Бољшој театарот во Мосва. „Овој дел од програмата на „Синеплекс“ не го работиме заради профит, туку го нарекуваме проект за душа“, рече Јанкуловска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × one =