🎥📞 Белчева: Потребна е јавна дебата и интеракција за да се направи една нова урбана стратегија за Општина Центар

You must need to login..!

Опис

Ни треба јавна дебата и интеракција за да се направи една нова урбана стратегија за да се амортизира се она што наследивме од Скопје 2014. Нам ни требаат нови сценарија за иднината на градот и на Центар. Тука требаше да се направи поголема инволвираност и на научната и на академската фела, да се направи една темелност и на крај транспарентноста да биде поинаква, изјави за Утрински брифинг Јана Белчева, советничка во Советот на Општина Центар.

Ова е најсензитивниот проект кој ни се случил во градот и кој такви драматични последици оставил после земјотресот во 63-та. Веројатно ништо на Скопје не делувало толку многу на неговото обезличување, како проектот Скопје 2014. Заради тоа мислам дека граѓаните требаше да бидат поинаку вклучени од самиот почеток. Не со анкетирање сега кога имаме Предлог-план.

Искрено мислам дека треба да се одложи одлучувањето за овој план и дебатите да ги направи на поинаков начин. Транспарентноста значи добро владеење, вели Белчева.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × four =