Белиот лав – нов член на ЗОО – Скопје

You must need to login..!

Опис

Вчера попладне од Зоолошка градина беше споделена веста дека пристигнал нов член – бел лав – Чака.

Белиот лав во 2018 година во дивината во Јужна Африка живеат само 13.

Тамошната Влада и институции се уште ги немаат заштитено како редок вид, односно вид пред изумирање. Живеат исклучиво дивината, но ги има и низ светските зоолошки градини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five + one =