Бектеши – Шакири: Мислам дека ќе ја постигнеме целта и ќе бидеме дел од ЕУ

You must need to login..!

Опис

Граѓаните на Северна Македонија имаат корист и од договорот од Преспа исто како и од Охридскиот рамковен договор… Овој договор претставува поголема сигурност, создава поголема стабилност за сите граѓани, за државата, за Европа и за регионот. Но ние треба да бидеме уште попосветени за нашата држава да биде полноправна членка на ЕУ. Со зајакнување на мирот, стабилноста и добрососедските односи со добри намери да одиме кон подобри чекори… Со тоа ќе изградиме и подобра иднина за сите граѓани на Северна Македонија, затоа треба да дејствуваме, треба да преземеме активности кои ќе дејствуваат ерга омнест.

Регионот и треба на ЕУ, треба да се спроведат европските стандарди за Западниот Балкан е делот што и недостасува на ЕУ. И мислам дека ќе ја постигнеме целта ќе бидеме дел од ЕУ. ДУИ и парламентарното мнозинство напорно и интензивно работат на конструктивен начин за надминување на спорот со Бугарија и во изнаоѓање на излез од овој ќорсокак нпо без да се фокусира на дневната политика или повикувајќи се на спорот за да се фокусира на дневна политика. Затоа ја повикуваме и целата опозиција да се придружи на конструктивен начин и да даде свој придонес за нашата држава да стане членка на ЕУ да даде свој придонес за функционално Собрание и поддршка на реформските закони.

Целиот разговор погледнете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × one =