Без да дадат „пас“ странците да се оди на ново мнозинство, Владата на Заев ќе опстои – на што се должи цунамито на СДСМ

You must need to login..!

Опис

Три фактори влијаеја на резултатите на изборите за СДСМ…Затворањето на патот на ЕУ за Македонија, болните компромиси што ги направи Зоран Заев и блокадата на Бугарија. Лошите политики на власта на крајот на изборите беа казнети од граѓаните.

Меѓу другото граѓаните очекувааи поголем напредок во борбата против корупцијата и правото, дефинитивно гласачите очекувале многу повеќе тука и затоа на овие избори не испорачаа за СДСМ.

Ова особено може да се заклучи и според бројот на гласови во Скопје каде имаме преполовување на гласачкото тело.

Кај ВМРО ситуацијата е различна партијата успева да го задржи својот електорат и бројот на поддржувачи останал ист сите овие години, вели за УБ новинарот и сопственик на „КОХА“, Лирим Дулови.

Целиот разговор погледнете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fourteen + four =