Бачовска – Недиќ: Да излеземе од нашиот висок степен на исполитизираност – Пописот мора да се спроведе

You must need to login..!

Опис

Многу е битно да излеземе од таа национална матрица на мислење и третирање на овој проблем (Попис). Македонија воопшто како држава по ослободувањето има солидна традиција на пописи. 1948, па потоа на секои десет години, па по осамостојувањето 1991, 1994, за подоцна да почнуваат да се надзираат тие меѓуетнички тензии, па тие несреќни 20%, вела несреќни, бидејќи јас како интелектуалец не сакам да размислувам за правата на луѓето низ проценти. Сега имаме една скандалозна ситуација, каде 18 години немаме одржано попис, изјави во Утрински Брифинг, универзитетската професорка Јасна Бачовска – Недиќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two + one =