Барлаковски: Прогресивната интелектуална елита во Бугарија е загушена од „романтичните“ изјави на луѓе кои држат радикални ставови

You must need to login..!

Опис

За среќа во Бугарија има голем број на интелектуалци кои ја притискаат Бугарија да биде пофлексибилна со Македонија и да се откаже од ветото кое го наметна. За несреќа нивниот одзив во јавноста е загушен од многу поголемиот број на „романтични“ изјави и изјави на луѓе кои држат радикални ставови, изјави за Утрински брифинг директно од Софија поранешниот новинар Божидар Барлакоски и додава дека бугарската опозиција не се разединува со владата по ова прашање.

Анкетите велат дека после негативната кампања во Бугарија околу почнувањето на преговорите за Македонија бројакта на луѓе кои не ја поддржуваат Македонија и нејзиниот влез во ЕУ е пораснат на скоро 90%, вели Барлаковски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × one =