Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2

You must need to login..!

Опис

Барселона ќе биде на програма на почетокот на месецов, бидејќи во организација на Авто бест жирито имаме и Еко бест челинџ, кој е свртен нкон новите технологии и новите автомобили – електричните, изјави за Утрински брифинг Крумислав Мишко Барзов.

Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2, лошиот ефект на соговрувањето.

Но сега автомобилската индустрија под притисок на политиката се наоѓа на една раскрсница на која треба да се фати следниот смер за развој на еколошките погони.

Проблемот е што автомобилскаљта индустрија на сила е фрлена во приказната за електривикацијата и тоа е политичка одлука.

Сите водечки луѓе на автомобилската индустрија изјавуваат дека е инзворендно тешко да се стигне до еколошките норми кои се наметнати по политички пат, додава Барзов.

Целото интервју погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 + 5 =