Бадминтонецот Пејовски: Во секој спорт за да се стане најдобар потребен е напорен тренинг и голема желба за успех

You must need to login..!

Опис

Бадминтон е игра слична на тенисот и се игра со два или четри играчи. Иако бадминтон до скоро се сметал за рекреативен тој во поново време е олимписки спорт.

-Во секој спорт да се стане најдобар треба напорно да се тренира и да се има желба. Тренирам веќе четврта година. Спортот не е толку развиен во Македонија, но јас со мојата упорност можам да успеам повеќе, изјави во Утрински брифинг Иван Пејоски, бадминтон играч.

-Моите другари се чудеа како може да постои таоа како професионален спорт, но сега сите го прифатија и ме поддржуваат. Има над 15 клубови и во машка и во женска категорија. Во бадминтонот за разлика од тенисот има многу брзи и нагли удари каде се активираат сите мускули. Спортот не е скап, но секако дека треба да се одвојат средства. Има иницијатива да се направи сала, во моментов играме во школските простории/сали, вели Пејовски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 1 =