Бабушку: Фирмите, коморите и Владата да вложат напор за покачувањето на цените да се амортизира

You must need to login..!

Опис

Поскапување на цените е неминовно да се случи, бидејќи сме пред се увозно зависна земја. Поскапување на цената на нафтата, на енергенсите, влијае на поскување и на репроматеријалите. Како тие поскапуваат автоматски ппоскапува и финалниот производ, изјави за Утрински брифинг Калин Бабушку.

Производните фирми имаат лимит каде што може „бафериираат“ тој момент, но генерално мислам дека тоа поскапување ќе се случи и ќе се случува уште многу долго време, додава Бабушку.

-Има повеќе начини да ес амортизира ударот и тука реалниот сектор, првиатниот сектор и државата да помогнат.

-Државата ќе треба да нивелира енергенсите да не скокаат, може да помогне како што беше и во пандемијата, а е поврзано со реалниот сектор, ќе треба да се покачуваат и платите на вработените.

-Малите фирми не знам колку ќе можат тоа да го издржаат, но големите се кредитно способни и ќе треба да размислуваат да ги покачуваат платите на вработените, вели Бабушку.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × 1 =