Ајдини: Премиерот Курти е под критика оти сепак седна на вечера со Вучиќ

You must need to login..!

Опис

За она што е најактуелно во Косово во денешен Утрински брифинг разговаравме со Илир Ајдини, дописник на МИА од Приштина. Тој потсетува дека премиерот и претседателката на Косово се надвор од земјата па оттука освен редовни активности во Косово не се случува некаков развој на настани кој би предизвикал големо внимание кај опозицијата и медиумите.

Косовскиот премиер Албин Курти ветуваше промена на курсот и напредок, но се има впечаток дека не само што несе оди напред туку има и назадување, особено во надворешната политика и разговорите со Србија. Под најголем удар е министерката за надворешни работи. И премиерот Албин Курти се критикува дека е недоследен со своите ставови кон Србија.

-Курти пред една недела имаше вечера со Вучиќ и посредникот во преговорите Мирослав Лајчак, што предизвика лавина реакции оти Курти пред да дојде на власт велеше дека нема зошто косовски политичари да седат на маса со Вучиќ сѐ додека тој не се извини за воените злосторства извршени во Косово, вели Ајдини.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fifteen − 8 =