Ајдини: Поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења во Меѓународниот суд – во центарот на вниманието во Косово

You must need to login..!

Опис

Состојбата со КОВИД-19 во Косово, изненадувачки, не ескалира. Има предупредувања дека се очекува бранот што ја зафаќа Европа да го зафати и Косово, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Илир Ајдини.

Но покрај темите поврзани со КОВИД-19, трибуналот во Хаг и поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења е во центарот на вниманието во Косово.

Во јавноста се шпекулира со тоа што Меѓународниот суд во Хаг не се изјаснил до сега е прифатен предлогот на обвинителството Тачи и Весели да бидат судени. Според аналитичарот Зека тоа би значело и нови парламентарни избори, смета Ајдини.

Ветераните не го признаваат овој суд, албанската јавност се противи на однесувањето на судот, се подготвува Закон за ветерани со кој би се смениле и надлежностите на Меѓународниот суд, истакна Ајдини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × three =