Африканскиот топол бран продолжува – Славчо најавува услови за локална нестабилност

image

You must need to login..!

Опис

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, во попладневните часови во планинските места ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 34 степени.

Потоа утре и во сабота ќе има појава на локална нестабилност во попладневните часови проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град.

Од недела па натаму ќе продолжи претежно стабилното, суво и многу топло време, максималните дневни температури на воздухот во текот на следната недела ќе бидат уште повисоки и во најтоплите предели се очекува да се искачат до околу 40 степени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

thirteen − nine =