Атовска од Харков: Веднаш по добивањето на веста за кандидатски статус, руската армија започна со гранатирање

You must need to login..!

Опис

-Можам да кажам дека веста Украина дека добива кандидатски статус за членка во ЕУ беше главна вест, овде во Украина. Веста беше дочекана со масовна радост. СИте вести кои беа пласирани во текот на вчерашниот ден се однесуваа исклучиво на веста дека Украина и Молдавија добија кандидатски статус за ЕУ, јавува од Харков, Украина, репортерот на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“, Кристина Атовска.

-Ден претходно претседателот Зеленски соопшти дека имал маратонски разговори со лидерите на членките на ЕУ.

-Веста беше третирана како неверојатен, историски успех.

Говрејќи за состојбата во Харков, Атовска вели дека во тој град никогаш не е мирно.

-Најголемите напади се случија во текот на денот, веднаш по добивањето на веста за кандидатскиот статус. Како почнува полицискиот час, така почнуваат да летаат и руските гранати.

Целиот извештај погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 5 =