Атовска од Украина: Се отстрануваат оставените мини по украинските патишта

You must need to login..!

Опис

Специјалниот известувач од Украина за „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ Кристина Атовска јавува за најновите случувања во земјата која повеќе од еден месец е цел на жестоки напади на руската воена машинерија.

-Одиме кон градот Житомир кој вчера беше ослободен. Доколку не постои опасност на патот би требало да стигнеме до тој град.

-Градоначалникот Кличко ги замоли граѓаните барем уште една недела да почекаат со напуштање на градот, за да се расчистат сите оние мини кои се оставени по патиштата. За време на викендот не беше можен влез и излез од Киев, токму поради овие причини – оставени мини.

-Донесени се 400 луѓе да работат на отстранување на тие мини.

Целиот извештај погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three − 2 =