Атовска од Украина: Се војува со дронови и софистицирани методи

You must need to login..!

Embed Code

Опис

Очекуваме по патот да видиме последици од опколувањето на Житомир, јавува специјалната воена известувачка на Слободен печат и Утрински брифинг од Украина, Кристина Атовска.

-Не се согласувам дека се војува со стари методи. Се користат дронови и насочени бомби. Видовме како украински дронови пукаат во руски дронови. Со наведувачка ракета беше погоден трговскиот центар во Киев. Откако Западот испрати повеќе оружје Украина поактивно ги напаѓа руските дронови, вели Атовска.

Атовска вели дека автопатите се делумно празни, има цивилни и новинарски возила, но само повремено. Таа додава дека бензинските станици сѐ уште работат. Функционира и плаќањето со картички, само во првите три четири дена од војната имаше проблем со системите за плаќање, но сега сѐ е во ред оти Украинците имаат различни методи на плаќање кои се пософистицирани, вели Атовска.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen + thirteen =