Атовска од Украина: Русите се прегрупираат – го оставаат Киев, одат на исток

You must need to login..!

Опис

Специјалниот известувач од Украина за „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ Кристина Атовска и денеска е во Киев и јавува за најновите случувања во земјата која повеќе од еден месец е цел на жестоки напади на руската воена машинерија.

-Украинците вчера извршија напад врз руски пограничен град, што според проценките е градот кој што служи за надоплнување на гориво на руските возила. Што се однесува до Киев, се прегрупираат руските трупи, има зголем број на напади на истокот.

-Има зголемен број на напади на истокот. Жестоки борби се очекуваат во Доњецк, Луганск, околу Харков. Околината на Храков е едно од нај небезбедните места во Украина. Дефинитивно Русите ќе одат на истокот и ќе го остават Киев.

Во разговорот учевствуваше и новинарот и аналитичар за меѓународна политика Дејан Андоновиќ.

Целиот извештај од главниот град на Украина и кои се новите случувања во светот погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − 13 =