Атовска од Украина: Отворени случаи за воени злосторства, за силување на деца, за убиство на цивили

You must need to login..!

Опис

-Вчера заменикот Народен правобранител Јован Андоновски имаше средби во Украинското Народно правобранителство, кој и денеска продолжува со средби во неколку министерства, јавува Кристина Атовска, специјалниот репортер на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ која е во Киев, Украина, од каде известува за најновите случувања во земјата.

-Вчера имаше средби во Народното правобранителство со сега веќе разрешената Људмила Денисова.

-Освен тоа дали се работи за воени злосторства или за геноцид, се разговараше за неколку конкретни прашања, поврзани со Украинците кои се привремено раселени во нашата држава.

-Три главни точки беа на дневниот ред, а тоа се пристапот до здравствена заштита, пристапот до работни места и пристапот до образование, јавува Атовска.

Целата репортажа на единствениот македонски новинар кој известува од Украина погледнете ја во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

8 − 1 =