Атовска од Украина: Минирани патишта, скривници под земја, сѐ е уништено

You must need to login..!

Опис

Специјалниот репортер од Украина за „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ Кристина Атовска јавува за најновите случувања во земјата која повеќе од еден месец е цел на жестоки напади на руската армија.

-Во моментов сум во Киев. Центарот на главниот град сите се чувствуваат безбедно.

-Вчера направивме еден круг на најопасните патишта каде што се водела вистинска битка – тоа е патот од Житомир. Таму се уште не се пропуштаат граѓани да поминат, но се пропуштаат новинарски екипи, хуманитарци и службени лица.

-Можам да кажам дека затекнавме голем број на руски уништени тенкови, па и цел конвој, но борбата не се водела само на автопатот. На страна можевме да ги видиме сите оние места надвор од автопатот каде што се криеле руските окупатори, правени се скривници, копале под земја. Тоа се е покриено за практично да не може да се види од страна. Криеле борбени возила, тенкови позади секоја бензинска, куќичка. Тенковите врвеле и преку банкините. На целиот автопат банкините се прегазени за да поминат од една страна кон друга.

-Сѐ е уништено. Има живеалишта под земја, има остатоци на храна, пијалоци што укажува дека тие подолго биле таму.

Целата репортажа на Атовска од Украина погледнете ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen − 14 =