Анализа на Андоновиќ и Атовска од Украина: Макрон, Драги и Шолц во Киев – доаѓаат ли со предлог за крај на војната

You must need to login..!

Опис

-Се наоѓам пред Министерството за надворешни работи на Украина. Овде ќе биде бурен ден. Се подготвуваат сите улици, ќе има посебен сообраќањен режим, градот ќе биде половина затворен. За неколку часа треба да почнат средбите на Макрон, Драги и Шолц со претседателот Зеленски, јавува од Киев, Украина, Кристина Атовска, репортерот на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“.

-Ова е прва ваква посета на францускиот претседател и германскиот канцелар. Знаеме дека францускиот претседател последниве неколку денови инсистира на преговори помеѓу Украина и Русија. Тоа инсистирање можеби не им се допаѓа многу на Украинците. Не знам дали тоа значи и одбивање на преговорите од страна на Украина, ако знаеме дека Зеленски рече дека е подготвен да преговара исклучиво со неговиот руски колега Путин.

-Вчера беа тука албанскиот претседател Рама, цргноскиот премиер Абазовиќ, нашиот премиер се јави на Зум.

-Веста е дека трите балкански држави изразија поддршка на Украин кон нејзиниот евроинтегративен пат.

-Во градот Северодонецк комплетно се подвторува Мариопулско ценарио. Цивили се засолнуваат во фабриката Азов, заедно со украинските војници.

Целиот извештај проследете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 + 12 =