Атовска од Украина: Заменикот Народен правобранител, Андоновски, на средби во Украина

You must need to login..!

Опис

Во Правобранителството во Украина е заменикот народен правобранител Јован Андоновски кој ќе има средби со претставниците, односно замениците на Народниот правобранител на Украина., јавува Кристина Атовска, специјалниот репортер на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ која е во Киев, Украина, од каде известува за најновите случувања во земјата.

-Се случи нешто неочекувано, а тоа е дека вчера беше разрешена Људмила Денисова, Народната правобранителка на Украина. Официјално не се сооопшува зошто, но неофицијално, затоа што објавила дека војниците на Азов батаљонот, кои добија наредба да ја напуштат фабриката биле малтретирани, а знаеме дека тоа беше државна наредба.

Целата репортажа на единствениот македонски новинар кој известува од Украина погледнете ја во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 2 =