Атовска од Лвив: Градот и официјално е нападнат

You must need to login..!

Опис

Специјалниот известувач од Украина за „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ Кристина Атовска утрово јавува за најновите случувања во земјата која повеќе од еден месец е цел на жестоки напади на руската армија.

-Лвив беше нападнат во саботата и официјално бомбите стигнаа до овој град. Прво слушнавме три одари, но се работи за две ракети кои беа упатени до склад за гориво кој е многу блиску до градот. Два часа подоцна се случи уште еден напад на друга локација.

-Она што сакам да го кажам е дека во саботата кога излеговме на терен беше навистина тензично. Пред неколку денови претседателот Зеленски потпиша Закон кој предвидува 8 години казна затвор за сите оние кои ќе откријат локација или движење на украинската армија.

-Но за жал тоа не го пчитуваа сите. Конкретно Си-Ен-Ен, Скај Њус и Би-Би-Си кои се сместени во хотели кои се на повисоко место дадоа една широка слика на градот и веднаш почна една огромна тензија која беше наменета против сите новинари.

-Градоначалникот и генералот задолжен за овој град оддржаа пресконференција, на која што рекоа дека официјално градот Лвив е мета на напад и дека веќе никој повеќе сместен во овој град не смее да ги игнорира тревогите, вели Атовска.

-Интересно е дека на сите врати на хотели на плокали стои еден лист на кои секеојдневно се менуваат бројките на уништени тенкови, на убиени руски војници, на уништени ракети од страна на украинската армија.

Разговорот погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 + 18 =