Атовска од Киев: Одбраната на главниот град изгледа добро – овде тенк не може да влезе

You must need to login..!

Опис

Специјалниот известувач од Украина за „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ Кристина Атовска утрово е во Киев и јавува за најновите случувања во земјата која повеќе од еден месец е цел на жестоки напади на руската воена машинерија.

-Во текот на вчерашниот ден целата територија беше под опсада. Во Киев има чек поинти, се внимава во цел град, има барикади од секаков вид. Мојата проценка е дека тенк овде не може да влезе. Контролата е огромна, се запираат автомобили, се отвораат багажници.

-Одбраната на главниот град изгледа добро и жителите почнаа да се чувствуваат безбедно.

-Од она што можам да го забележам, овде во Киев сите го чекаат тој референдум за да можат да се изјаснат. Има неколку клучни точки за кои жителите на Киев не се согласуваат, а претседателот Зеленски ги најавува. Се чека да се види што конкретно ќе договори Зеленски.

-Ако ги прашате граѓаните на Киев, тие се бореле за окупираните региони и не се подготвени да се откажат од нив.

-Во изминатите два дена пријавени се 11 киднапирани градоначалници од источните региони.

Целиот извештај од главниот град на Украина погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × two =