🎥 Атанасоски: „Амдибајрамизација“ на предизборната кампања

You must need to login..!

Опис

За жал како што во ништо во државава се нема доверба, така е и со анкетите. Доколку на некоја од големите политички партии не им се допаѓа анкетата така и одма се дискфалификува оној кој ја спроведува истата.

-Но по сите истражувања на анкетните центри горе-долу се изедначени двете најголеми коалиции, изјави во Утрински брифинг политичкиот аналитичар Благојче Атанасоски кој смета дека до последен момент нема да се знае победникот освен ако не се случи некакво чудо налик на она во Хрватска.

-Доколу се случи да имаме апстиненција од неопределените тогаш победникот ќе биде добиен од од гласовите на гласачкото тело на партиите односно колку самите партии успеале да ги изнесат своето членство на денот на изборите.

Околу Преспанскиот договор и неговото укинување најчесто пропагирано од помалите политички партии, Атанасоски смета дека ниедна од овие партии не може да освои некаково мнозинство за да можат да го направат тоа и го користат само за популизам.

-Мислам и дека лидерите на тие партии се свесни дека немаат никакви шанси да победат на изборите и затоа сметам дека на овие избори они се водат од чист популизам.

-Правно можеби ние може да направиме некаков маневар, но да се потсетиме иако Грција ја добивме пред меѓународниот суд во Хаг, тоа не го реши проблемот со името, додава Атанасоски.

Говорејќи за изборната кампања Атанасоски смета дека се случува амдибајрамизација во предизборниот период.

-Се оди ниско во таа политичка култура. ГОвој начин на функционирање го одвраќа гласачот да излезе. Имаме дофрлање, ниски удари, омаловажување. Мене тоа не ми се допаѓа и ако има апстиненција таа ќе биде баш заради таа политичка култура/некултура.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × three =