Атанасовски: Бугарското вето нема да се тргне, зрак надеж е новиот приод на бугарскиот премиер Петков

You must need to login..!

Опис

И со доаѓањето на новата влада во Бугарија не се случи промена на курсот на земјата во однос на евроинтеграциите на Македонија.

-Еднаш употребено вето е тешко да се повлече оти исцртува црвени линии. Кога лани Бугарија употреби вето мене ми беше јасно дека тоа тешко ќе биде тргнато. Гледаме дека ситуацијата во Бугарија е наелектризирана и дека анкетите покажуваат оти мнозинството граѓани таму не сакаат да биде тргнато.

-Не гледам зошто имаше очекување дека на 14 декември ќе се случи тоа. Зрак надеж е неговата најава за формирање нови комисии освен историската, вели аналитичарот Благојче Атанасовски.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 × five =