Асани од ЛГБТ Јунајтед: Секојдневно ги гледаме последиците од кризата кои и тоа како влијаат на припадниците на ЛГБТ заедницата – Ние не бараме посебни права, туку права кои им следуваат на сите

You must need to login..!

Опис

Не сум изненаден. Лично сум прошол многу пати низ тоа – секогаш луѓето кога се соочуваат со нешто непознато или не се информира доволно за нешто, имаат одбивност, а одбивноста води кон говор на омраза, која и тоа како многу често може да води кон насилство. Луѓето кај нас се водат од толпата – ако еден коментира и шири говор на омраза, сите го следат и не се свесни дека може да предизвикаат насилство. Луѓето треба да гледаат на тоа како успех, за каков вокал се работи, за каков сценски настап. Тоа што Васил го нарави, луѓето треба да ја гледаат позитивната страна – Васил успеал, каков и да е, успеал името на нашата држава да се спомнува по светските магазини е огромен успех. Јас му се восхитувам на Васил за храброста, за она што го прави и би сакал да видам повеќе луѓе припадници на зедницата да го прават тоа почесто и да застанат похрабро, изјави во Утрински брифинг Беким Асани, ЛГБТ Јунајтед.

Целиот разговор каде Асани говори за проблемите и предизвиците пред кои е исправена ЛГБТ заедницата погледнете во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × one =