Асани: Досието „Славија“ е прилично дебело и компликувано и предолго се чека на решение

You must need to login..!

Опис

Зовреа страстите кога се појави можноста да се продаваат акциите од „Славија“. Транзициските актери направија сѐ да се уништи трговскиот гигант. Двајца обвинители кои не сакаа да покренат обвинение против директорите на „Славија“подоцна станаа адвокати во судската постапка против нив. Досието „Славија“ е прилично дебело. Последниот директор на „Славија“, Кочовски од кого се одземени акциите, побарал замрзнување на продажбата на акциите. За овој случај во Утрински брифинг разговаравме со Фатон Асани, шефот на Агенција за управување со одземен имот.

-Од судот е побарана времена мерка од осудениот и ние мораме да ги почитуваме одлуките на судот и затоа времено ја запревме продажбата на ССлавија, вели Асани.

Дали грижата на запленетиот имот подразбира и грижа за тој имот.

-Агенцијата е сопственик на 4285 акции и може да понуди продажба на тие акции по цена од 51 евро номинална вредност определена во 2012 година, а компанијата си има управител кој секако дека се грижи за имотот, вели Асани.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + eight =