Арта Биљали Зендели: Виновникот мора да ги сноси последиците од војната

You must need to login..!

Опис

Рускиот граѓанин нема да смее да се жали пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, откако државата им е тргната од мапата членки во Совет на Европа.

Македонските парламентарни делегати со свои ставови, обраќања и гласање партиципираа во осуда на руската воена инвазија врз Украина и подршка на украинските пратенички кои дојдоа во Стразбур.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Арта Биљали Зендели, дел од македонската делегација во Парламентарното Собрание на Советот на Европа- Стразбур, за време на вонредната сесија.

-Осуда на агресијата на Русија – Целата сесија беше посветена на инвазијата на Русија во Украина.

-Овој пат за разлика од минатото целиот акцент во политичките групи, во Комисиите беше испраќана пораката да се обратиме и дискутираме.

-Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

two × four =