Арсовски: Наместо постапки што водат кон ЕУ, ние се оддалечивме од ЕУ

You must need to login..!

Опис

ВМРО ДМПНЕ доби над 40 градоначалници, а за локалните избори во Утрински брифинг разговаравме со Димче Арсовски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.

-Нашите градоначалници веќе почнаа интензивно да работат, иако кон крајот на годината знаете дека завршуваат буџетите. Веќе од следната година ќе биде подобро. Задоволен сум од тоа како работат на терен и меѓу граѓаните, вели Арсовски.

Градоначалничката на Скопје е затворена за медиумите. Таа најави бесплатен градски превоз, но засега нема никакви најави за тоа.

-Градот Скопје е посебен и покомплексен со поголема администрација и потребно е време. Многу работи изгледаа невозможни, но излезе дека ВМРО ДПМНЕ победи на изборите како што не очекуваше позицијата. Градоначалничката Арсовска очекувам дека ќе ги исполни ветувањата но ќе треба да помине време да се спроведат тие комплексни проекти, вели Арсовски.

Тој додава дека портпаролите на ВМРО ДПМНЕ се повлекле од предлозите да влезат во управни одбори на јавните градски претпријатија затоа што, како што вели, не сака да се фрли дамка ниту врз партијата ниту врз нив лично.

Со Димче Арсовски разговаравме и за кадровска политика на партија, насилството, влезот на Македонија во ЕУ и други актуелни теми.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

14 − two =