Арсовски – Муслиу: Парадоксално, и на власта и на опозицијата им одговараат избори

You must need to login..!

Опис

Науката вели дека трендовите кои се појавуваат во првиот или вториот круг се засилуваат. Така се случи со Жерновски во Центар, така и против Ердоган во Истанбул, изјави за Утрински брифинг , политичкиот аналитичар Петар Арсовски.

-Последните напори на Заев имаа некаков ефект на мобилизација, како на пример Карпош.

-Таму нивниот кандидат од 9.000 гласови има сега 14.000, но сепак не доволно за победа. Истоворемено тие повици за мобилизација – ако падне Скопје јас си одам го мобилизираат неговото гласачко тело, но истовремено ги мобибилизираат и овие што сакаат тоа да се случи, вели Арсовски.

-Сите навлегоа во изборен филм и ги исклучија работите кои што следуваат во следниот период. Ние сме пред портите ан ЕУ и можевме да велземе во декември. И на Заев и на СДСМ би им одговарало да одат на предвремени избори и да ги стабилизираат работите. Бројките сепак не се драматични, иако Скопје го загубија,

-Брзи избори значат помала загуба. Но, кај нас не постојат брзи избори, а и опозицијата не би прифатила такво нешто. Парадоксално, и на власта и на опозицијата им одговараат избори, само што треба да се почека што ќе се случува со ЕУ во следните месеци, вели Арсовски.

-Јас не верувам дека сега во СДСМ има некој кој би ги решавал тешките прашања сега кога Заев си поднесе оставка, вели Муслиу.вели за Утрински брифинг Алберт Муслиу.

АНализата погледнете ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + five =