Анѓелеска од здружението на лица со ретки болести: Потребен е децентрализиран пристап до терапиите

You must need to login..!

Опис

Во знак на поддршка на лицата кои се борат со ретки болести на почетокот на февруари почнува националната кампања „Ги запознаваме ретките болести 2021″. Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици” и оваа година организира низа активности насочени кон запознавање на јавноста со ретките заболувања. Преку соодветни текстови, видео и аудио-записи во текот на месецот февруари јавноста ќе може да дознае нешто повеќе за ретките дијагнози од кои заболуваат граѓаните во светот, па и во нашата земја.

Наташа Анѓелеска од здружението на лица со ретки болести во Утрински брифинг зборуваше за проблемите со кои се соочуваат лицата со ретки болести.

Разговорот погледенте го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three + 4 =