Антоновски: Од Софија МИА известува професионално – работиме на елиминирање на дезинформациите и говорот на омраза

You must need to login..!

Опис

-МИА е во Софија повеќе од година дена, имаме дописник и тоа нам ни е суштински најбитно – размена на информации, проверени и точни. Прес центарот дава една друга можност да работиме во медиумскиот дел, иако гледам дека другите колеги од Бугарија сега печатат книги за браќата Миладиновци, па зборници, па историја на Македонија, но ние не се плеткаме во тој дел, ние сакаме да се задржиме на професионалниот, еснафскиот дел, изјави за Утрински брифинг директорот на МИА, Драган Антоновски.

-Во новинарскиот дел би сакал да позборуваме за дезинформациите, за лажните вести, за говорот на омраза. Ние сме таму дел од Културно информативниот центар. Мислам дека ќе придонесеме во информативниот дел, затоа што културниот дел совршено работи и мислам дека добро ќе се надополнуваме, вели Антоновски.

Разговорот погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × two =