Андоновски: Неточно е дека ФФМ интервенирала селекторот или некој играч да биде избришан од текстот на навивачката химна

You must need to login..!

Опис

Не само во спортот, не само во фудбалот, знаеме од убава приказна да направиме моменти кои можеби ќе го расипат доживувањето, но тоа било во минатото, така се случуива и деновиве со навивачката химна за македонската репрезентација.

Има два моменти во таа сензационалистичка невистинита приказна која беше споделена во јаноста од еден интернет портал. Тие две причини се однесуваат на следното. Прво ФФМ ја промовираше химната многу пред да биде споделено видеото со прилогот за обвинувањата дека селекторот или некој друг требало да биде избришан од текстот на навивачката химна.

Тоа е неточно, бидејќи ние како ФФМ го најавивме и спотот, но и песната со спотот во кој е вметнат и селекторот и фудбалерите. Втора и многу битна работа е начинот на кој тоа во јавноста го споделија и авторите на песната. Таму велат дека ФФМ без збор го прифатила оригиналниот текст од навивачкат ахимна, а ниту еднаш не се сретнале со некои од челните луѓе на ФФМ. Тоа доволно зборува за искрените намери на авторите на песната, но и на ФФМ да мну даде нов поттик на репрезентаттивниот тим преку наивачка песна, изјави во Утрински брифинг Златко Андоновски, портпарол на ФФМ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

12 + 15 =