Андоновски: Без оглед на етничка припадност, сите достоинствено да навиваме за Македонија

You must need to login..!

Опис

26 март на арената Тодор Проески се игра натпреварот Македонија – Косово. Исклучително важен. За УЕФА нема импровизација. Ова е единствената арена спремна за овој меч.

ФФМ заедно со сите државни институции прави се натпреварот да биде организиран на европско ниво, без ниту еден инцидент. Безбедносно ќе биде покриен исто како суперкупот Реал Мадрид – Манчестер Јунајтед.

Безбедносниот периметар ќе биде во широк круг. Одговорноста е кај сите, не само кај ФФМ и МВР, туку многу повеќе кај Косовската фудбалска федерација, бидејќи доколку балистите се појават на натпреварот тие ќе мора да се сместени кај гостинските навивачи.

Фудбалските терени се борба која што се случува само на фудбалскиот терен. Ова е историска шанса да играме на ЕП и само со вистинско навивање ќе помогнеме да бидат подобри на теренот, изјави за Утрински бригфинг, портпаролот на ФФМ, Златко Андоновски, говорејќи околу предизвиците со кои се соочуваат навивачите во пресрет на натпреварот Македонија – Косово.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × one =