Андоновиќ: Oбид за силување или политичка пресметка?

You must need to login..!

Опис

Реномираниот српки актер Бранислав Лекиќ се најде во фокусот на скандал во кој е обвинет за силување, Ова обвинување е обелоденето откако во јавноста излезе неговата помлада и помалку позната колешка Даниела Штајнфелд, која го обвини Лекиќ дека пред неклку години насилно ја принудил на сексуален чин Штајнфелд која повеќе години живее во Њујорк изјави дека Лекиќ, кого го сметала како пријател, по заедничи одржаната престава во Театарот каде работеле, во спротивност од нејзината воља, ја однел во една куќа надвор од Белград и ја силувал. Таа играла голем број на улоги заедно со Лекиќ, и го сметала за пријател, што, како што обвини таа, било злоупотребено од страна на срспкиот актер. Таа изјави дека змнатите години се срамела да признае дека е силувана бидејќи била свесна дека јавно ќе биде осудена од јавноста. Особено бидејќи сењ работи за големо актерско име како што е Лекиќ, кој воедно има и политичка кариера, па затоа и се миселал дли и кога да ја обелодени оваа афера и скандал. Таа пред три дена се врати од Њујорк за да ја обелодени оваа афера, а како што изјави, била охрабрена од големиот број на свои колешки кои јавно проговорија за идентичниот скандал кој пред неколку месеци излезе во јавноста , откако беше обелоденето дека прославениот српски учител по глума Мика АЛексќ наводно во своето актерско ичилиште за деца ,извршил бројни силувања. Тогаш неколку од силуваните актерки јавно проговирја дека се жртви, заради што Алесиќ во моментов се наоѓа во притвор и е под истрага.

Самиот Лекиќ ги отфрли обвинувањата и изјви дека очекува судски повик каде ќе ја докаже својата невиност Новиот скандал околу обвинувањата кон Лекиќ ја подели актеската фела во Србија. И жртвите на АЛексиќ како и жртвата на Лекиќ, акетрката Даниела Штајнфелд добија подршка од дел на српското општество пред се од од неколку атерски имиња кои најавија дека во иднина ќе бојкоритаат театарски претстави и филмови каде глуми Лекиќ Од друга страна голем дел од неговите колеги со неверување гледаат на овие наводи особено што се работи за врвен срспки актер. Повеќето сметаат дека Лкиќ не е силувачот туку дека можеби се работи за обид, помлада актерка да ја привлече јаввнста и врз овој негативен публицитет да добие популарност., Не се исклучува и опцијата дека се работи за политичка пресметка со Лекиќ. Лекиќ во мометов е предводник на една од фракциите во опозиционата Демократска партија на ликвидираниот Зоран Џинѓиќ, која се бори за освојување на лидерската позиција на партијата. Оттаму не се исклчува дека можеби оваа афера е конструирана од некој од неговите партиски или политички опоненти за негово целосно политико дискфалификување и деинсталирње од српската политика.

Лекиќ како поранешен мнистер за култура во владата на убиениот Зоран Ѓингиќ уживаше голема доверба и блискост со Ѓингиќ, поради што и денеска има голем број на приврзаници во редовите на ослабнатата Демократска партија на Србија. Покрај актерството, Лекиќ е запаметен и по бројните жестоки јавни говори на масовните демонстрации за време на рушењето на режимот на Слободан Милошевиќ, по кои уследија и настаните на 5 октомври 2000 година кога преку улични демонстрации во Србија дојде на власт Демократската опозиција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 − one =