Андоновиќ: Kадровската реконструкција во Пентагон опасна за време на периодот на претседателската транзиција

You must need to login..!

Опис

Откако америаксанските медиуми во саботата ја прогласија изборната попбеда за Џозеф Бајден, сеуште актуелниот претседател Доналд Трамп засега одбива да го признае поразот и продолжува со својата инизјатива за изнесување докази дека на изборите е направена изборна измама Трамповиот тим поднесе тужнби за изборна кражба во пет сојузни држави , но се пооизвесно е дека судовите би можеле да донесат одлука и да го свртат конечниот изборен резултат во корист на Трамп.

Потврдената победа во Пенсилванија и рачното рпедборујавње на гчасовите во останатите држави нема да го поништи водството на Бајден. Во меѓувреме се зголемуваат и стравувањата поради големите кадровски смени на врвот на Пентагон каде на неколку клучни позиции се поставени луѓе лојални на претседателот Доналд Трамп. До ова дојдде откако Белата куќа го разреши министерот за одбрана Марк Еспер. Реконструкцијата во Пентагон предизвика загриженост кај демократите и воените претставници во врска со националната безбедност на САД и политизацијата на Министерството за одбрана во време кога на републиканецот Доналд Трамп му преостануваат само 69 дена на функцијата и кој одбива да прифати дека Џо Бајден победи на претседателските избори.

Со овие смени се остава простор Трамп да можер непречено, до крајот на својот мандат, да спроведува политики на кои досега се спротивставуваше разрешениот министер Еспер и другите разрешени генерали. Се шпекулира дека Трамп би можел доколку одлучи, и затоа има потреба, самостојно да донесе одлука за распоредување регуларна армија за смирување на евентуалните уличните протести. Со реконструкцијата се зголемува можноста Трамп да спроведе други политики, како што е потенцијалното наложување за целосно повлекување на американските сили од Авганистан. Њујорк Тајмс објави дека претставници на Министерството за одбрана изразија загриженост за намерите на Трамп кој сега може доколку процени , да започне тајни или отворени операции против Иран пред Бајден да се обиде да ги смири тензиите меѓу двете земји.

Измените во Пентагон предизвикаа загриженост за намерите и потенцијалот на Трамп за попречување на непречена транзиција кон администрацијата на Бајден. Денска се огласи и највисоко рангираниот офицер во американската армија, началникот на Здружениот штаб на вооружените сили, генералот Марк Мили, кој порача дека армијата на САД не се заколнува ниту на крал и кралица ниту на Тиранин или претседател туку е заколната на американскиот устав. Тој документ армијата е заколната да го брани, изјави гебнералот Мили, уаптувајки порака дека секоја одлука која Трамп ќе ја донесе против уставот , армијата нема да ја почитува. И на прашањето дали Трамп ке го признае изборниот пораз , се поизвесен е одговорот дека нема никогаш, но дека тоа и нее услов за Бајденовата победа и неговото се поизвесно преземање на претседателската функција во јануари следната година

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

12 + 11 =