Андоновиќ: Љубовта посилна од традицијата – По британскиот престолонаследник љубовта победи и кај јапонската принцеза

You must need to login..!

Опис

По четиригодишна врска, јапонската принцеза Мако се омажи за Кеј Комура, 30-годишна дипломиран правниk која живее во Њујорк. Оваа венчавка беше предмет на бројни дискусии и дебати. Нејзината тригодишна врска ја одбележаа скандали и шпекулации во медиумите, а сето тоа поради настаните кои го опкружија нејзиниот вереник. Некои Јапонци веруваат дека обичниот граѓанин, кој го воспитувала самохрана мајка, не е достоен да се ожени за принцеза, пренесува CNN. Принцезата Мако, која во саботата наполни 30 години, е внука на императорот Нарухито и пораснала во 1990-тите во кралскиот дом. Таа брзо ја освои јавноста. „Нејзините манири се беспрекорни. „Луѓето ја гледаа како совршен член на кралското семејство“, велат јапонските новинари кои го следат животот и работата на јапонското царско семејство. Принцезата студирала уметност и културно наследство на Меѓународниот христијански универзитет во Токио. Таму го запознала КОмура, маж кој е роден само три недели пред неа во октомври 1991 година во семејство со многу поскромна финансиска состојба, пренесува Си-Ен-Ен. Тој бил одгледан од самохрана мајка, бидејќи како дете ги изгубил таткото, бабата и дедото, јавуваат локалните медиуми.

По дипломирањето во 2014 година, работел во адвокатска канцеларија во Токио, пред да добие стипендија за студирање право на Правниот факултет Фордам во Њујорк. Принцезата потоа ги започнала студиите во Обединетото Кралство. Двојката повторно се сретна во 2017 година и ја објави својата свршувачка пред ентузијастичката јапонска јавност. Принцезата рече дека „неговата насмевка е како сонце“ и дека со текот на времето дознала „дека тој е чесен, силен и вреден работник со големо срце“. Јапонските медиуми го нарекоа „Принц на морето“, по лик кој играше во кампања за туризам на плажа за градот Фуџисава, јужно од Токио. Се чинеше дека сè оди добро, а потоа се тргна во друга насока. Двојката планираше да се венча во 2018 година, но нивната венчавка беше одложена. Кралското домаќинство соопшти дека доцнењето е поради „недостаток на подготовка“, но други веруваат дека тоа се должи на извештаите дека мајката на Комур не го вратила долгот од 36.000 долари што го позајмила од нејзиниот поранешен вереник. Комуро ги оспори овие наводи, велејќи дека неговата мајка ги добила парите , но дека тој ќе плати сè за да го реши спорот. Мајката на Комур наводно дел од парите добиени од верникот ги искористила за школување на нејзиниот син. Медиумите не престанаа да го критикуваат неговото семејство поради тоа. Меѓутоа, тогаш таблоидите почнаа да го сечат секој дел од неговиот приватен живот, а некои го нарекоа „спонзор“. Комуро објави долг документ од 28 страници во април во обид да го реши спорот и да исправи што е можно повеќе информации.

„Иако луѓето во САД би сметале дека постапките на неговата мајка немаат никаква врска со Комур, во Јапонија тоа го сметаат за проблематично, па од убав и љубезен млад човек во јапонската јавност Комуро беше трансформиран во таканаречен „ пресметан опортунист“, вели Тономура. Некои велат дека неодобрувањето на воспитувањето на Комур повеќе зборува за родовата нееднаквост во Јапонија, која има поголем јаз меѓу половите од сите земји од Г7, пренесува CNN. „Презирот“ на дел од јавноста кон него стана очигледен минатиот месец кога пристигна во Јапонија. Косата му беше подолга од порано и врзана во опавче. Многумина се прашуваа зошто ја пуштил косата и истакна дека оваа фризура не е прифатлива за маж кој се подготвува да се ожени со принцеза. Дел од Јапонците на социјалните мрежи му даваат подршка за неговиот изглед, додека други истакнаа дека тој е несоодветен за младоженецот за кралската невеста. Коњското опавче можеби нема да предизвика толку голема слава на Западот, но во Јапонија се очекува човек да го одразува својот статус преку своите постапки и зборови. Луѓето го гледаа коњското опавче како знак дека Куморо не се однесува во согласност со општествените очекувања, смета јапонската јавност.

Комуро пред свадбата си го отсече репчето. Светските медиуми истакнуваат дека тој се вратил во Јапонија како дипломиран правник и работел во адвокатска канцеларија во Њујорк. Бракот најмногу ќе се прави со пополнување на документацијата, а потоа ќе се одржи прес-конференција, пренесуваат новинските агенции Иако бракот меѓу обичен граѓанин и член на кралското семејство не е невообичаен во Јапонија, недостатокот на помпа за кралска венчавка е нетипична и мжеби прва во долгата јапонска царска традиција Мако дури ја одбил вообичаената исплата од 1,3 милиони долари, кои им се даваат на жените кои го напуштаат семејството. По бракот, Мако – кој никогаш претходно немал презиме или пасош – ќе се пресели во Њујорк.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen − 13 =