Андоновиќ : Шпекулации за здраствената состојба на Ердоган,за едни е здрав за други починат!

You must need to login..!

Опис

Турските власти покренаа правна постапка против 30 лица поради објава на Твитер со тврдење дека претседателот Реџеп Таип Ердоган починал. Во исто време на социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледа како Ердоган силно оди, а некои тврдат дека има посериозни здравствени проблеми. Во соопштението на полицијата се вели дека осомничените се под истрага поради најавите со хаштаг „олмус“, што од турски грубо се преведува како „мртов е“. Лицата против кои се води постапката поради спорниот хаштаг би можеле да бидат обвинети за ширење „дезинформации и манипулативна содржина“, како и за навреда на Ердоган, пренесува АП. Твитовите уследија по зголемените шпекулации за здравствената состојба на Ердоган, проследени со снимки на кои се гледа како турскиот претседател се движи непредвидливо и тешко.

На најновото видео, се чини дека Ердоган се мачи да оди додека излегува од салата. Тие на социјалните мрежи истакнаа дека турскиот претседател не изгледа добро, а некои побараа и оставка. Ова видео не е единственото. Напротив. Во претходните месеци се појавија цела серија снимки на кои се гледа дека Ердоган не изгледа најдобро. На видеото од февруари се гледа дека му е потребна помош од сопругата додека се спушта по скалите. За здравјето на Ердоган кружат бројни гласини. Некои извештаи велат дека заборавил на работите и дека се жалел на проблеми со дишењето, дека се чувствувал изгубен и дека повраќа. Според тоа тврдење, Ердоган наводно сега има повеќе лекари околу себе отколку неговиот персонал и ги намалил средбите со новинарите. Тој, наводно, зема лекови против болки пред јавни настани. Од друга страна, владата во Анкара објавува снимки на кои се гледа дека Ердоган е со добро здравје, нормално оди, па дури и игра кошарка со министрите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twelve − 12 =