Андоновиќ: Црна Гора меѓу техничка влада или вонредни избори

You must need to login..!

Опис

Црна Гора во моментов се наоѓа во политичка криза. Земјата и премиерот Здравко Кривокапиќ се под голем притисок.

Вчера премиерот побара смена на вицепремиерот Дритан Абазовиќ од функцијата претседател на Националниот совет за борба против високата корупција. Претходно, Абазовиќ ја критикуваше Владата на Кривокапиќ, тврдејќи дека законодавната и извршната власт не функционираат правилно. Тој препорача распуштање на актуелната и создавање на малцинска Влада, каде тој би бил премиер.

Абазовиќ пак, е обвинет дека со неговата политика тој се обидува да ги врати на власт Демократските социјалисти на Мило Ѓукановиќ.

Погледнете повеќе во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 + 12 =