Андоновиќ: Хрватскиот Че Гевара е новиот претседател на Чиле

You must need to login..!

Опис

Левичарскиот политичар, со хрватско потекло, Габриел Бориќ (35) вчера стана најмладиот претседател на Чиле, победувајќи во до крај неизвесната трка со екстремно десничарскиот кандидат Хозе Антонио Каст на изборите што се кулминација на растот на популарсноста на проресивната левица во државата.

Врз основа на 99,5 отсто од преброените гласови, Бориќ освои 55,87 отсто од гласовите, пред кандидатот на десницата Хозе Антонио Каст, кој освои 44,13 отсто, објави Чилеанската изборна комисија.

Бориќ официјално ќе ја преземе функцијата на 11 март следната година. По прогласената победа тој изјави дека ќе се бори против еколошки штетни проекти, меѓу кои се и експлоатацијата на бакар и злато.Противникот Каст вчера го призна поразот и му честиташе на идниот претседател

Габриел, попознат како Чилеанецот Че Гевара, потекнува од Хрватска, каде што бил само еднаш, и тоа пред 11 години.

Приоритети на неговата кампања се даночните реформи, поголеми работнички права и прераспределба на богатството.

Во политиката влегол по дипломирањето на Правниот факултет, како водач на студентските протести кои започнаа во 2011 година, со кои се бара бесплатно образование за сите. Една година подоцна, протестите се претворија во најжестоките демонстрации досега. Денеска , десет години подоцна, на овие протести се гледа како претходница на поголемите социјални немири што го зафатија Чиле во последните години.

Во тоа време тој доби голем број поддржувачи, поради што на парламентарните избори во 2013 година се кандидираше како независен кандидат. Тој освои повеќе од 25 отсто од гласовите и стана првиот непартиски политичар во чилеанскиот парламент досега. Тој до сега успеа да го задржи пратеничкото место во парламентот.

Покрај застапувањето на либералните вредности, тој најавува и запирање на контроверзниот проект за рударство Доминго, кој може да се спореди со проектите на Рио Тинто, случај актуелен во Србија . Овој проект се споменува дури и во трудовите на Пандора.

Треба да произведе 12 милиони тони железо и 150.000 тони бакар, но и да го уништи целиот систем и природниот резерват од кој е оддалечен само 30 километри од чилеанската престолнина оцени Бориќ за време на предизборната кампања
Она што привлече големо внимание во јавноста е тоа што Бориќ најави и дека како престедател на Чиле ќе го укине статусот на првата дама (сопруга на претседателот), бидејќи според него има премногу привилегии и влијанија кои не и припаѓаат, како и укинување на родеото, бидејќи е премногу опасно. и експлоатира животни.

Инаку , прадедото на Бориќ ја напуштил Хрватска пред 1940 година и заминал во далечното Чиле. Бидејќи Габриел е трета генерација од неговото семејство во Чиле, тој не зборува хрватски, а на хрватска почва прв пат стапнал во 2010 година. Ја посетил куќата на своите предци во хрватскиот остров во јадраснкото море Угљан, каде што сега никој не живее. Мештаните и Бориќ кои не го напуштиле островот им кажале на новинарите дека Бориќ се интересирал каде заминал неговиот прадедо во Чиле.
Тој најавува дека сака да се сретне со своите роднини, кои велат дека во сега празната куќа пред повеќе од сто години живееле тројца браќа, од кои само еден останал на островот, а двајца заминале во Чиле.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × two =