Андоновиќ: Франција во предизборна кампања, гласини дека Брижит Макрон е родена како маж, таа најавува тужби

You must need to login..!

Опис

Првата дама на Франција, сопруга на францускиот претседател Емануел Макрон, ќе покрене судска постапка откако се најде на мета на гласините дека е родена како маж и дека го сменила полот.

Еден десничарски магазин излезе со тврдење дека Брижит Макрон всушност била родена како Жан Мишел Троње и дека во текот на тинејџерските години го сменила полот.
Контроверзната теорија беше објавена во еден екстремно десничарски магазин во септември. во кој се тврдеше дека ова сознание е резултат на тригодишна истрага поддржана од „многу експерти“, наведува CNjuz.

Магазинот на 12 страници опишува низа бизарни теории за јавни личности и наводно ја посочил првата дама на Франција дека е родена како машко по име Жан-Мишел Троње, пренесува Дејли Меил.

Наташа Реј, новинарка за која се тврди дека ги истражувала наводите, на 10 декември дала интервју за медиумот Амандин Рој, кое траеше речиси четири часа на Јутјуб Видеото достигнало 470.000 прегледи пред да биде избришано.

Видеото беше широко распространето на социјалните мрежи, а хаштагот со име Жан Мишел Троње стана главна тема за која се дебатираше на Твитер мрежата во Франција.
Во распротрсанувањето на твитот за наводната промена на полот на првата дама учсетвуваа поголем број анти-ваксери и теоретичари на заговор, а снимени се дури 34.000 твитови кои го имаат тој хаштаг.

Брижит и претходно беше напаѓана од медиумите, па во 2017 година едно сатирично француско радио ја нарече „Барби во менопауза“. Исто така за време на последната претседателска кампања се пишуваше за тоа како бракот на Макрон со неа бил лажен, бидејќи Макрон наводно е хомосексуалец, кој наводно имал афера со Метју Гејл, првиот човек на Радио Франс.
Не е прв пат една жена да биде мета на вакви луди теории, бидејќи слични тврдења кружеа до поранешната прва дама на САД Мишел Обама во 2017 година.
Бизарните гласини се појавија само неколку месеци пред следните претседателски избори во Франција кои ќе се одржат во април следната година.

Според анкетите на јавното мислење постојано укажуваа дека Макрон, кој се уште официјално не се изјаснил за својата кандидатура, ќе добие втор мандат.

Десничарскиот лидер Марин Ле Пен во моментов важи за најголем ривал на Макрон во претседателската трка, заостанува зад овие првични анкети. Сите овие теории на заговор засега укажуваат дека се ставени во фунцкија на дискредирање на политичкииот ривал во престојната престедателска трка. Од друга страна Брижит Макорн најави тужби за десничарските теоретичари на заговор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × 1 =