Андоновиќ: Три причини поради кои западот стравува дека Путин ќе нападне по 20 фебруари

You must need to login..!

Опис

Можноста Русија да ја нападне Украина на 16 февруари отсекогаш била нереална сметаат западните аналитичари кои очекуваат дека периодот во кој Русија би можела фа го започне нападот би бил веднаш по 20 февруари.

Фокусот на 16 февруари беше разбирлив: медиумските извештаи велат дека американскиот претседател Џо Бајден им рекол на западните лидери дека има разузнавачки информации кои процениле дека Русија тогаш би можела да ја започне својата инвазија. Сепак, важно е дека главните соработници на Бајден никогаш не кажаа јавно дека 16 февруари е безбеден ден за инвазија – само дека концентрацијата на руските трупи упатуваше на фактот дека дека нападот може да дојде „во секое време“ дури и пред завршувањето на 24 тата зимска Олимпијада која се одржува во Пекинг.

За разлика од Вашингтон, еврпските власти , ја минимизираа ифнормацијата дека нападот би започнал на 16 февруари бидејќи како што соопштија, не добиле ниту еден релевантен показатедл за такво нешто.

Дел од воените експерти дури одеа до таму со шпекулациите дека полната месечина може да биде навестување, што ќе им овозможи на силите за копнената инвазија да имаат подобра видливост ноќе.

Но сепак, многуина од светските аналитичари сметаат дека разунзавачката лажна информација дека на 16 февруари Русија ќе започне со воената инвазија врз Украи а всушност имала за задача да го одвлече вниманието од вистинските клучни датуми.

За многумина познавачи на приликите периодот по 20 февруари е повеќе од важен и остварлив за напад.
Крајот на наводно најголемите воени вежби по Студената војна е закажан за 20 февруари, по што, како што ветија лидерите од Москва и Минск, руските и белоруските војници треба да се вратат дома.

Западните политичари и НАТО генералите стравиваат дека и покрај ветувањата, сепак тешко е да се предвиди и подоцна д асе контролира каде и како ќе се повлекуваат овие бројни руски трупи. Под превезот дека се враѓаат во матичните воени бази, тие би можеле да направат воен маневар и лесно да тргнат кон ингервенирање и освојување на зацртаните воени планови.

Кон оваа шпекулација се надоврза и изјаватга на Макрон, кој изјави дека по состанокот со Путин добил уверување дека дека Русија дефинитивно ќе ги повлече своите сили од Белорусија – иако Кремљ и самиот Путин негираа дека се дадени какви било гаранции.

Останува да се види каде ќе се упатат силните руски трупи по 20 февруари што ќе даде и увид во вистинските намери на Путин.

Набљудувачите треба да следат дали војниците навистина се враќаат во нивните касарни или се преместуваат на друго место во близина на границата со Украина,но исто такаи да се провери дали руските сили од Источниот воен округ, кои неодамна се преселија на запад, наскоро ќе се вратат дома, сметаат аналитичарите.

Вторсата причина која да обрне внимание на датумот 20 февруари е тоа што токму тогаш во недела, завршува Минхенската безбедносна конференција.

Годишниот собир, таканаречениот „Одбранбен Давос“, е голем настан, на кој присуствуваат лидери како што се американскиот потпретседател Камала Харис, државниот секретар Ентони Блинкен и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Не се исклучува можжноста Русија, која да ја започне инвазија токму во време додека водечкиот американски државен врв е во Европа и додека шефот на украинската држава е надвор од земјата, и така да се прикаже како крајно понижување џза сите актери – вид на геополитичка стратегија која според познавачите е во стилот на Путин.

За прв пат во последните години ниту еден руски функционер нема да присуствува на овој трансатлантски собир.

Русија, исто така, по 20 фебруари планирала наводно да спроведе нуклеарна вежба во предупредија највисоките американски претставници изјавувајќи за западните емдиуми дека Путин можеби ќе сака да ја комбинира инвазијата со вежбата и така „да оневозмоѓи НАТО и САД евентуално да се обикдат воено да ја спречат инвазијата.

Трета можна причина е тоа што 20 февруари е и последниот ден од Зимските олимписки игри во Пекинг, што доведе некои да шпекулираат дека Путин нема да изврши инвазија пред церемонијата на затворање на игрите за да не го налути кинескиот лидер Кси Џинпинг. Но, таквата логика засега отпаѓа бидејќи руската инвазија на Грузија во 2008 година се случи токму за време на Летните олимписки игри во Пекинг.
Останува да се види што ќе се случува по новиот датум за кој Претставници на администрацијата на Бајден продолжуваат да тврдат дека Путин би можел да ја нападе Украина наредниве денови.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × one =