Андоновиќ: Трамп се заканува да направи хаос – нема што да загуби

You must need to login..!

Опис

Во наредните 70 дена додека е во Белата куќа Доналд Трамп може да направи хаос бидејќи нема што да загуби. Ова е коснтацијата на голем број аналитичари и светските медиуми кои во своите анализи ги разгледуваат идните можни поотези на сеуште актуелниот претседател на САД. Според уставот, ново избраниот претседател на САД ќе стапи на функција на 20 јануари следната година. Дотогаш, сеуште актуелниот претседател, во случајот Трамп ги има сите полуги на власта од позиција на американски претседател.

Трамп кој сеуште одбива да го приознае изборниот пораз и обвинува за изборен фалсификат и кражба на гласовите во корист на демократите и Бајден, продлжува со обидите преку своите правни тимови да ги оспори резултатите во неколку сојузни држави за кои според неговите тврдења, е направена изборната кражба. На социјалните мрежи секојдневно се пласираат засега непотврдени снимки за наводен фалсификат на избирачките гласови кои беа испраќани преку пошта. Дополнителен потстрек за Трамп е и победата во сојузната држава Аљаска. Овој очекуван тримф во Аљаска Трамп се обиде да го прикаже како состојба со која ја стеснува победата на избраниот претседател Бајден.

Сепак повеќе од јасно е дека победата во Аљаска нема да го промени вкупниот исход на гласањето бидејќи со трите гласа во Изборниот колеџ на Алјаска, вкупниот број на Трамп се искачи на 217, далеку зад неговиот демократски ривал, избраниот претседател Џо Бајден, кој веќе има 279, девет повеќе од прагот потребен за прогласување на победникот на изборите Остануваат уште гласовите од Аризона и Џорџија, каде што Бајден моментално води, како и Северна Каролина, каде што води Трамп. Но, дури и ако Трамп успее да ги земе сите три држави, нивните 42 гласа во Изборниот колеџ нема да го променат резултатот. Во Меѓувреме заменик гувернер на Тексас,Ден Патрик понуди награда од еден милион долари за луѓето кои доставуваат докази за кражба на американските претседателски избори. Ова е уште еден пример дека подржувачите на Трамп засега не планираат да се откажат од оспоррувањето на победат на Бајден.

Паралелно со оваа правна и медијска операција Трамп започна со разрешување од функција на неколкумина високи функционери од министерството за одбрана и неколку генерали кои заземаа високи воени позиции во неговата администрација. Разрешувањето на овие лица на само 70 дена пред завршувањето на неговиот мандат ги подгрева шпекулациите дека можеби Трамп побарал нешто од овие воени функционери што тие го одбиле да го реализираат Во играта на шпекулации се споменуваше дека Трамп планира во престојните последни денови од својот мандат да направи воена интевренција врз Иран и така зад себе да остави своевиден ,,жежок костен “ на идната претседателска амднистрација.

Во прилог на оваа шпекулација дојде и реакцијата на ОН кои го обвинија Техеран дека изминатиов период додека Вашингтон е преокупиран со избор на новиот престедател, ги зголемува залихите на збогатен ураниум над дозволеното. Ова воедно е главниот мотив на сите досегашни американски админситрации да извршпат воена инвазија врз Иран, со цел како што се наведува, оваа исламска република да не с естекне со нуклерано оружје. И додека во светските и американските медиуми се вртат сите можни сценарија и опции кога ќе заврши пост изборниот американски процес , одговорот дојде од изборниот тим на Трамп Mирна транзиција на претседателската функција ке има, но мора да се пребројат сите гласови, процес кој ке одземе многу време, велат од таборот на сеуште актуелниот претседател.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 − 3 =