Андоновиќ: Трамп сака да создаде своја социјална мрежа, Бајден сака средба со Путин

You must need to login..!

Опис

Поранешниот американски престедател Доналд Трамп ја нарече „вистинска срамота“ одлуката на социјалните мрежи привремено да ги затворат неговите профили. Реакцијата доаќа по вчерашното соопштение објавено од надзорниот одбор на Фејсбук кој одлучи дека ја продолжува забраната за постирање на Фејсбук и на Инстаграм која се однесува на поранешниот американски претседател. Тоа што го направија Фејсбук, Твитер и Гугл е вистинска срамота“, изјави Трамп кој обвинува дека „овие корпорации се дрзнале на еден поранешен американски претседател му ја одземат слободата на говорот бидејќи, како што оцени на лудаците од крајната левица се плашат од вистината, но вистината секако ќе излезе на виделина, поголема и посилна од кога било“, додаде Трамп, мислејќи на неоснованите обвинувања кои претходно ги изнесе во врска со американските претседателски избори одржани во ноември 2020. Трамп го повика народот да не ја трпат цензурата од социјалните мрежи кои според него когаш тогаш ќе мора да ја платат политичката цена и никогаш повеќе нема да им се дозволи да го уништуваат и поганат нашиот изборен процес“.

Во ист тон реагираа и републиканските пратеници во Конгресот заканувајќи се со напад врз големите технолошки компании ако на следните парламентарни избори, на средината на мандатот, во ноември 2022, повторно го освојат мнозинството Надзорниот одбор на Фејсбук ја потврди суспензијата на поранешниот американски претседател Трамп на социјалната мрежа, но му даде на Фејсбук шест месеци да одреди „разумен одговор“ за во иднина. Претходно Твитер трајно му го одзеде правото на Трамп за свој налог на оваа социјална мрежа дури тој и повтроно да стане претседастел на САД. Трамп обвинуваше дека изборната победа во јануари годинава мму била дземена поради влијание на изборниот процес и лагите кои овие социјалн мреќи ги пасирале и влијаеле демократот Џо Бајден да победи и да стане претседател на САД. Трамп најави дека за 4 години повтроно ќе се кандидира за престедател, а додтогаш ке напсрави своја социјална мрежа која ќе го демонополизира Фејсбук Твитер Ју тјуб и Гугл. Тој вчера, за почеток отвори простор на својата веб-страница каде што може да објавува пораки што другите можат да ги споделуваат на Твитер и Фејсбук, Веб-страницата е наречена ,Директно од масата на Доналд Џеј. Трамп“ и е почеток на новата социјална мрежа, изјави Трамп Обидот да се демонополизираат социјалните мрежи Твитер Фејсбук ЈУ тјуб и останатите прва ја започна Руси ја чија социјална мрежа „ВКонтакте“ неодамна промовираше нова мобилна апликација со легална музичка содржина за корисниците на уредите на „Епл“,Windows, и Android.

Покрај тоа, пуштена во употреба е услуга што овозможува онлајн испраќање пари во рамките на лични пораки, како и можност за размена на говорни пораки. И додека Трамп се обидува да се избори против, како што ја нарекува цензурата, актуелнот рпетседател Џо Бајден го мачат други проблеми. Тој ретерираше во своите првични изјави дека средбата со рускиот претседател Владимир Путин не му е во агендата на приоритетите. Бајден сега јавно изјавува дека посаува скорешна средба со Путин на која би се разговарало за горливите теми како и односите меќу светсите супер сили коиво моментов се ниво на оние од студената војна во осумдесетите години од минатито век. Бајдне во јуни ќе учествува на самитот на Г7 во британија и на ЕУ иНАТО самитот во Брисел. Во рамките на оваа турнеја бара сердба со Путин. Москва и Путин засега јавно не се произнесуваат за средбата, чија реализација не е спорна. Спроно есамо местото каде би се одржала. Се шпекулира дека доколку дојде до јунската средба помеѓу Бајден и Путин, таа би се реализирала во Белград, локација прифатлива за двете страни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen + 5 =