Андоновиќ: Тензии и претензии- Воени маневри на Украина, трупање на руски воени сили на заедничката граница

You must need to login..!

Опис

Украинската армја започна со изведување на големи воени маневри во близина на границата со Крим, Здружената команда на вооружените сили на Украина соопшти дека маневрите во кои учествуваат тенковски единици имаат за цел да се вежба пешадиско тенковки пробој на одбранбената линија на непријателот. Вежбата според набљудувачите наликува на закана на Киев за воена инвазија врз проруските автономни области Луганск и Доњецк и враќање под конторла на Киев овие две одметнати автономни региони Москва пак продлжи со преместување на своите воени трупи долж границита со Украина.Според достапните извештаи се работи за 50 илјади руски трупи за кои се стравува ека секој момент можатда влезат на украинска територија и да ја окупираат донбската област и да ја отцепат од Ураина. Вакви сценарија Москва веќе реализираше во минатото. Во 2015 година руската армија , без обележја на своите униформи, го окупираше дотогашниот украински полуостров Крим, и го приспои кон руската држава. Во 2008 та година пак, со цел да ја ги заштити проруските области Осетија и АБхазија, Москва изведе напад врз Грузија и го урна тогашниот прозападен претседател Михаил Саакашвили ов власт.

ЦИА сега смета дека Русија би можела да го реализира истото сценарио.однсно дека концентрацијата на руските сили на границата со Украина може да доведе до ограничена инвазија. – Натрупувањето руски трупи на Крим долж границата со Донбас е сериозно загрижувачко. Мислам дека ова може да бидат голем број методи за заплашување на украинското раководство,но и за испраќање сигнал до САД, сметаат во ЦИА. Во меѓувреме Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел побараа од Русија да ги намали воените трупи на украинската граница, каде се зголемени тензиите. Бајден се закани и со воведување на дополнителни санкции кон Русија кои би опфаттиле протерување на руски дипломати од САД и државите сојузнички. Русија засега не ги коментира заканите но повторува дека нејзините трупи се на руска територија и дека никој нема право даи се мешана Москва колку и како ќе ги распоредува своите воени сили. Москва распореди десетици илјади војници на границата со Украина, која има желба да се приклучи кон НАТО. , Западот ја обвинува Русија за засилување на агресивната акција во близина на украинската границаТензиите во Донбас значително се зголемија во последните неколку недели. Двете страни во конфликтот меѓусебно се обвинуваат за ескалација на тензиите и на спорадичните гранатирања во кои досега загинаа десетици украински војници

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four + ten =