Андоновиќ: Србија пред заострување на мерките- вакцините иницираа луѓето да ги игнорираат мерките

You must need to login..!

Опис

Српскиот кризен штаб од утринава заседава откако изминатите денови е регистриран скок на бројките на заразени и починати лица. Само текот на вчерашниот ден се регистрирани над 3 200 новозаразени и 15 починати што е стопрцентен раст на новозаболени во однос на минатите денови. Според најавите на членовите на кризниот штаб се разгледуваат заострување на мерките со цел да се запре трендот на ширењето на инфекцијата. Една од мерките највеорјатно ќе биде намалувањето на работното време на угостителските објекти за време на викендот, како и заострена контрола и ндозр на спроведувањето на пропишаните мерки. Како една од причините за наглиот скок на новозаболени се смета опуштањето на граѓаните.

Србија изминатиот период прославуваше ден на независноста и устоличување на новфиот патријарх, што беше повод за собирање на голем број на луѓе на едно место, од кои повеќето не носеа маски. За овиер два настани опозцијата ја обвинуваше власта дека и покрај апелите и ригорозните мерки сама ги крши прописите кои ги донесла, што практично иницирала нови заболени. Како дополнителна причина но и кластер за новозаболени се случи и смртта на популарниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, што иницираше собирање на повеќе од 15 илјади граѓани на Нови Сад кои во негова чест палеа свеќи, а од кои малкуминја носеа маски и држеа дистанца. Сето ова но и опуштањето на граѓаните дека Ковид е победен со доаѓањето на вакцините само го дуплираше бројот на новозабоилени Многумина ја обвинија власта дека со перманетната и жестока кампања дека Србија е лидер во набавки и имунизација со вакцините всушност им дала лажна надеж и лажна слика дека Ковидот е победен.

Власта но и стручната јавност изминативе денови апелираат до граѓаните дека и ппоокрај примената вакцината треба да се придржуваат до мерките бидејки на вакцината и треба време да создаде антитела. Особен проблем пшреставува и броијните забави кои изминатите денови беа одржувани на приватни имоти каде полицијата интеревнираше. Мерките за опуштање ја испорачуваат цената на зголемување на бројката и сето ова укажува дека и попкрај вакцините победата над Ковид инфекцијата е далеку од готова

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − 4 =